NeoLegendy Krakowskie – Szarkań

Antologia nowych legend krakowskich – stworzonych przez Sekcję Literacką Krakowskiej Sieci Fantastyki. W niej moja legenda, zatytułowana „Szarkań”, o Królowej Jadwidze… i nie tylko.

Książka wydana w II połowie 2021 roku, przez Stalker Books, drukiem, w twardej oprawie oraz jako ebooki w formatach epub i mobi – mozna kupić tu

Recenzje

„Szarkań” Lecha Baczyńskiego sięga po dzieje królowej (króla?) Jadwigi, którą historia usadziła na polskim tronie stanowczo zbyt wcześnie, w nastoletnim wieku. Okraszone magią i [SPOILER] snuje opowieść z przymrużeniem oka, jednak sięgając po mocną podbudowę faktograficzną. Czyli bawi się konstrukcją klasycznej legendy, gdzie rzeczywistość miesza się z fikcją i społecznym wyobrażeniem.

Z pewnością warto, bo – prorokując – przynajmniej kilka nazwisk w najbliższych latach mocniej zaznaczy obecność w literackim środowisku fantastyki. Poza tym, każde miasto potrzebuje legend. A nowe czasy, to pora na nowe legendy. Przed Wami neolegendy, tym razem krakowskie.

Mariusz „Orzeł” Wojteczek, https://badloopus.pl/neoloegendy-krakowskie-urban-tales-po-krakosku-recenzja/

Szarkań to fantastyka historyczna, której centralną postacią jest król(owa) Jadwiga. Ten tekst elegancko miesza rejestry językowe i stylizacje. Całość została zarchaizowana, ale dziewczę u władzy nie może przecież poddać się rygorom jakiejś starczej mowy. Dzięki temu zabiegowi Baczyński dodał jej sporo uroku, a dialogom dynamiki.

Jestem szczerze zachwycona Neolegendami krakowskimi, (…). Dostałam bardzo elegancko wydaną książkę z ilustracjami Katarzyny Szewioły-Nagel, szytą (serio!) i dobrze zredagowaną. Jak zdążyliście przeczytać, z naprawdę ciekawymi tekstami, jakie straszą, bawią, wzruszają, promieniują miłością do tego niezwykłego miasta. Ale moi drodzy, jest jeszcze antologia wstępów!

Agnieszka Czoska, ostania tawerna https://ostatniatawerna.pl/bo-w-krakowie-na-brackiej-recenzja-ksiazki-neolegendy-krakowskie/

Spotkanie z autorami

18 listopada 2021 odbyło się spotkanie z autorami NeoLegend – Pawłem Majką, Krzysztofem Rewiukiem, Michałem Stonawskim, Izabelą Grabdą, Katarzyną Koćmą, Marcinem Tomasiewiczem, Michałem Tomczykiem i mną. Spotkanie w Kawiarni Literackiej w Krakowie prowadziła Agnieszka Włoka. Mówiliśmy o tym, co nasze legendy wnoszą do Krakowa oraz czy mamy w planach napisać o innym mieście – i o jakim.

Tak się złożyło, że jestem w środku obrazka 🙂 Na dolnym panelu: Marcin Tomasiewicz, Paweł Majka, Paweł Dybała, Michał Stonawski
Michał, Iza, Katarzyna, ja, Krzysiek i Agnieszka
Lech Baczyński, Krzysztof Rewiuk, Agnieszka Włoka

Neolegendy na Imladrisie

Na konwencie Imladris, organizowanym online w 2021 roku, NeoLegendy miały swój panel w sobotę, 9.10.2021, w godzinach 11:00-12:00 – „Rozmowa z udziałem autorów antologii „Neolegendy Krakowskie” o legendach i ich roli w fantastyce, ale także w kreacji miast (na przykładzie Krakowa) o tym, jak się można legendami bawić literacko i po co właściwie to robić.”

Panel na Imladris – Sekcje i grupy literackie


Sekcja Literacka miała też panel na temat „Sekcje i grupy literackie – instrukcja obsługi – Panel o tym, dlaczego warto uczyć się nawzajem od siebie pisania i należeć do grup literackich z udziałem uczestników krakowskiej sekcji literackiej KSF, z których wielu jeszcze nie dawno nie publikowało swoich opowiadań, a teraz i owszem.” w niedzielę, 10.10.2021, w godzinach 11:00-12:00. Mówiliśmy o tym: jak wyglądają spotkania i krytyka tekstów, którzy autorzy nas inspirują, że warto by był głębszy sens w pisaniu, jak mieć motywację do pisania (odpowiedź: wewnętrzną pasję), Iza mówiła, że łatwiej wysłać do wydawcy tekst który ma już za sobą poprawki i błogosławieństwo grupy, że doświadczenie z sekcji pomaga potem w pracy z redaktorem. Opowiadaliśmy też o challenge’ach pisarskich i co z nich wynika. I że zapraszamy słuchaczy, o ile tylko będą chcieli czytać i analizować teksty. Marcin „Alqua” Kłak prezes Krakowskiej Sieci Fantastyki na czacie tekstowym dorzucał, że się cieszy, że sekcja którą powołał, i o której Maciej „Toudi” Pitala wcześniej tez myślał by ją powołać, tyle dobrego zrobiła. A Paweł Dybała podziękował Pawłowi Majce jako ojcu chrzestnemu Sekcji.

Odbyła się też dyskusja Krakowskiej Sieci Fantastyki na temat NeoLegend, co prawda nie cieszyła się dużą popularnością, ale prezes Fandomu Polskiego powiedział mi tam, że „Szarkań” mu się podobał, to miło 🙂

Wzmianki o NeoLegendach Krakowskich

LubimyCzytać, GoodReads, Biblionetka, Esensja, Irka, Fantasta, Katedra, Paskud, Na kanapie, Encyklopedia Fantastyki, konwenty.info (o dyskusji na Imladris),

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *