Nowoświaty – antologia Science-fiction inspirowana Lemem

Moje opowiadanie „Decyzja” i siedem innych świetnych opowiadań w nowo wydanej antologii Nowoświaty! Polecam, zwłaszcza że pozostałe siedem opowiadań jest bardzo udanych.

Opowiadanie science-fiction, w sam raz na rok Lema. „Stanisław Lem był fenomenalnym pisarzem, który dzięki naukowej wnikliwości i ogromnej wyobraźni z łatwością konstruował trafne wizje przyszłości. Jego opowieści inspirują kolejne pokolenia twórców – w tym uczestników konkursu Nowoświaty zorganizowanego z okazji Roku Lema. Wyłonieni obiecujący autorzy zadali bezpardonowe pytania o kondycję człowieka i jego świata.”

Antologia Nowoświaty

Czy kiedyś powstanie nowy rodzaj ludzi, dla których staniemy się reliktem?
Jak wyglądałby świat z perspektywy okaleczonej zmysłowo ludzkości?
Czy obcy intelekt chciałby nas poznawać i badać? A sztuczny – współegzystować?
Jaką obierzemy drogę ucieczki, jeśli nic innego nam nie pozostanie: w gwiazdy czy w głąb siebie?

Osiem niezwykłych opowiadań. Widowiskowe i przyziemne końce świata. Dobre i złe nowego początki.

Gdzie kupić?

Antologię kupisz za piątaka albo i nawet taniej. Najlepiej i najtaniej na oficjalnej stronie wydawnictwa

Jest też na ebookpoint, woblink, a w taniejsksiążce, empiku i virtualo jest jeszcze drożej. Jest tez na Allegro, i Legimi, i w księgarniach Muve, Czytio, Gandalf a porównanie cen na upolujebooka

Więcej opowiadań

Chcesz więcej opowiadań? Proszę bardzo!

Recenzje i opinie

Mam wielki szacunek dla osób potrafiących pisać opowiadania. To wymaga naprawdę dużego talentu. Pisanie powieści to jak rzeźbienie w granicie. Opowiadanie to obróbka kamienia szlachetnego. Nie ma w nim miejsca na najmniejszą niedoskonałość. Małe formy są niezwykle wymagające. W tym opowiadaniu jest wszystko, czego oczekuję od odpowiadania: zwarta akcja, którą mimo małej objętości dzieła udało się osadzić w zamkniętym (nomen omen) decorum, obudować pewną historią, dodać dramatyzm i nieoczekiwane zakończenie – przerażające w swoim niedopowiedzeniu. Chciałbym móc się do czegoś przyczepić, ale nie mogę. Mogę jedynie zazdrościć, że mi nie staje wyobraźni do stworzenia takiej ciekawej historii zamkniętej w tak niewielkiej formie.

Michał Kubicz, autor książek osadzonych w starożytnym Rzymie np: Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią; Liwia. Matka bogów

Lech Baczyński stawia swoich bohaterów przed okrutną decyzją

Czy jest lepszy sposób, żeby uhonorować wielkiego pisarza, niż wydać antologię tekstów inspirowanych jego twórczością? Jest: wydać naprawdę dobrą antologię!

…finalnie otrzymujemy starannie wyselekcjonowany dobry produkt końcowy. Nasze lustra.

Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka, czerwiec 2021

Osiem zwycięskich utworów znalazło się w antologii zatytułowanej Nowoświaty, która prowadzi inteligentny, a często też zabawny dialog z utworami mistrza. I po lekturze mogę śmiało powiedzieć, że (…) to drugi najlepszy zbiór, z jakim ostatnio miałam do czynienia.

Widać, że autorzy zawartych w Nowoświatach opowiadań znakomicie rozumieją twórczość Stanisława Lema i potrafią nawiązać w inteligenty sposób do tego, co w niej najlepsze – bezpardonowej oceny człowieczej natury, w tym chęci podboju wszystkiego dookoła, która z jednej strony prowadzi do dokonania niezwykłych wynalazków, z drugiej – do nieodwracalnych zniszczeń świata dookoła. Wyłania się z nich z jednej strony ponury, a z drugiej zabawny, ale zarazem bardzo prawdziwy obraz ludzkości.

W Decyzji Lech Baczyński stawia (…) bohaterów przed nie lada dylematem (…). Jedna z najbardziej dramatycznych historii w tym tomie

Głodna wyobraźnia https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2021/05/stara-i-nowa-ludzkosc-antologia.html

Antologia zwycięskich opowiadań konkursu zorganizowanego z okazji Roku Lema (…) to naprawdę dobry zbiór (…) Jako całość zbiór broni się naprawdę dobrze: teksty nie schodzą poniżej niezłego poziomu

Matka Przełożona https://matkaprzelozona.wordpress.com/2021/05/16/antologia-nowoswiaty-czyli-rok-lema-mniej-znany-recenzja/

Nowoświaty są udanym zbiorem opowiadań. Choć teksty łączą pewne wątki, to prowokują inne pytania oraz w nieco inny sposób ukazują świat i ludzkość. Myślę, że nie trzeba być fanem Lema (i nawet niekoniecznie trzeba znać jego twórczość), by móc je docenić. Są warte uwagi każdego fana fantastyki.

Lech Baczyński w Decyzji nie ma wątpliwości co do egoizmu ludzi i tego, że zabawa w Boga musi się skończyć źle.

Aleksandra / Szara Kawiarenka http://szarakawiarenka.pl/2021/05/nowoswiaty/

Sięgnijcie koniecznie po „Nowoświaty”, zbiór opowiadań inspirowanych twórczością Lema. Każde z autorów podeszło do tematu inaczej, ale każde wpisuje się w pełni w nurt fantastyki naukowej, niejednoznacznej, wnikającej także głęboko w ludzką psychikę. Zwraca uwagę staranność i wyrównany poziom wszystkich opowiadań, choć każdy znajdzie swoje ulubione.

Olaf Tumski https://www.facebook.com/olaf.tumski.autor/posts/1972359812915622

Widać, że teksty powstawały w „ciekawych czasach”, w których przyszło nam żyć.

Finkla, http://finklaczyta.blogspot.com/2021/06/nowoswiaty-w-hodzie-lemowi.html

Jeśli więc szukacie interesującej lektury s-fi lub jesteście fanami twórczości pisarza roku 2021 – koniecznie sięgnijcie po tę antologię! Polecam z całego serca!

Książkowir, https://naszksiazkowir.blogspot.com/2021/06/autor-zbiorowy-nowoswiaty.html

…cały zbiór „Nowoświaty” jest bardzo przyjemną, chociaż niestety nieco krótką lekturą. Zdecydowanie chciałoby się poznać dalsze losy protagonistów oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach, jakie miały miejsce w przedstawionych światach.

Mimo że objętość opowiadań jest raczej niewielka, stworzone obrazy są kompletne i spójne, a postacie intrygujące.

Warto zatem sięgnąć po „Nowoświaty”, zwłaszcza jeśli ktoś dotychczas nie miał okazji (jak to w ogóle jest możliwe?) poznać prac Lema. Po lekturze opowiadań ośmiorga pisarek i pisarzy na pewno pojawi się motywacja, by odszukać lub przypomnieć sobie jakże doskonałe pierwowzory, stanowiące przecież światowy kanon gatunku science fiction.

Zbiór zawiera osiem opowiadań nawiązujących bezpośrednio lub pośrednio do twórczości Lema, ale mających tak naprawdę za motyw przewodni kwestię końca świata; różnie rozumianego.

Maciej Tomczak, Fahrenheit, https://www.fahrenheit.net.pl/ksiazki/recenzje/fantastyczne/recenzja-antologia-nowoswiaty/

Przedostatnim opowiadaniem, czyli siódmym, jest „Decyzja” Lecha Baczyńskiego”. (…) autor zgrabnie zaprezentował jeden z odwiecznych dylematów ludzkości, emocje kontra racjonalizm. I to było naprawdę dobre zagranie. A przy okazji pokazał mimochodem jak istotna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Moje wrażenie końcowe są bardzo pozytywne. Jeśli choć trochę czujecie się zainteresowani, to sięgnijcie.

Katty
http://literkowymelonik.blogspot.com/2021/07/nowoswiaty-antologia-z-okazji-roku-lema.html

“Decyzja” Lecha Baczyńskiego stoi przede wszystkim pomysłowym światotwórstwem i choć formalnie świat jej imaginarium należy do SF (nanoboty, konstruktorzy, zamknięte miasta pod kopułą), fabularnie i gdy chodzi o nastrój, tekst ma sporo wspólnego z fantasy: mamy w nim epicką walkę z (bardzo dobrze pomyślanym) potworem i technologię w zasadzie nieodróżnialną od magii. Tekst wciąga i dobrze się go czyta, a oryginalny pomysł na świat jest jego dużą zaletą.

Nowoświaty to udana antologia, odnosząca się do Lemowskich pierwowzorów na rozmaite sposoby. Widać w niej poczucie autorów, że SF powinna dotykać problemów żywych i znaczących dla naszego świata – mamy w niej i pandemie, i katastrofę klimatyczną, i problem zanieczyszczenia środowiska – i widać, że problemy te nie są tylko ozdobnikami, że są dla autorów w jakiś sposób ważne. (…) Nowoświaty dają czytelnikom ciekawą próbkę nowej polskiej SF, i choćby za to wydawcy i autor(k)om należą się słowa pochwały.

Aleksanda Klęczar
https://ninedin.home.blog/2021/07/12/lemoswiaty/

Drugim mocnym punktem jest Decyzja Lecha Baczyńskiego, gdzie bohaterowie zostają postawieni przed wyborem pomiędzy dobrem własnej rodziny, a dobrem ogółu.

Krakonman, https://polkapelnaksiazek.blogspot.com/2021/05/przeczytane-2021-tydzien-21.html

W Nowej Fantastyce (numer 6/2021) ukazała się recenzja autorstwa Agnieszki Włoki. Pisze on m. in.:

Lech Baczyński stawia swoich bohaterów przed okrutną decyzją

Czy jest lepszy sposób, żeby uhonorować wielkiego pisarza, niż wydać antologię tekstów inspirowanych jego twórczością? Jest: wydać naprawdę dobrą antologię!

…finalnie otrzymujemy starannie wyselekcjonowany dobry produkt końcowy. Nasze lustra.

Piotr Górski we wrześniowym (rok 2021) numerze Nowej Fantastyki w rozmowie z Michałem Cetnarowskim i Pawłem Majką

Nowoświaty wiszą między przeszłością a przyszłością. Z jednej strony odwołania do Lema (…) Z drugiej – potencjał literatury science fiction (…) do projektowania nowych, radykalnie odmiennych wizji przyszłości. Wizji, które mogłyby być świetną pomocą w przezwyciężeniu kryzysu wyobraźni utrudniającego rozwiązanie trapiących dziś ludzkość problemów: ekscesów kapitalizmu, katastrofy klimatycznej, szerzącego się autorytaryzmu.

Akcja Decyzji Lecha Baczyńskiego toczy się w mieście, w którym pozostali przy życiu ludzie chronią się (…) ludzkość nie próbuje rozwiązać problemu, a jedynie go przeczekać. (…) Życie za murem (to kolejny topos żywcem wyjęty z konserwatywnego imaginarium), w izolacji od świata, jest dla dziecka na dłuższą metę niemożliwe. Kiedy jednak pojawia się potrzeba zmiany, skala problemów poza bezpieczną bańką jest już zbyt wielka, by dało się je rozwiązać.

Nowoświaty – jak każde porządne science fiction – okazują się odbiciem lęków i marzeń teraźniejszości. Są też próbą – na przekór paraliżującej świadomości, że być może nie jesteśmy w stanie zrobić nic, by zapobiec nadciągającym katastrofom – znalezienia przyszłości w plątaninie możliwych ścieżek. (…) Wydaje się, że to całkiem obiecujący kierunek.

Artur Nowrot, Popmoderna https://popmoderna.pl/mapa-mysli-o-przyszlosci-antologia-nowoswiaty-lem-rewizyta/

Po oderwaniu wzroku od ekranu może wam się przydarzyć coś, co Justyna Bargielska nazywa „randką ze światem” – chwila nagłego zachwytu, zdziwienia, wyrwania z rutyny.

Decyzja Lecha Baczyńskiego (…) dramatyczny epizod, który mógł wydarzyć się w dalekiej przeszłości planety znanej z Niezwyciężonego.

ocena 9 na 10

Agnieszka „Fushikoma” Czoska, Nerdheim, https://nerdheim.pl/post/recenzja-ksiazki-nowoswiaty/

Czy są ciekawe, intrygujące, zastanawiające? Bardzo! Przyznam, że jestem pod ogromnym wrażeniem wrażliwości autorów opowiadań, ich wizji i warsztatu pisarskiego. Więcej opowiem Wam w najbliższej recenzji, ale już teraz zapewniam, że warto tę antologię poznać.

Felicja, Felicjada, na FB i IG: https://www.facebook.com/felicjada/posts/1227076571146201

O Nowoświatach napisali:

Wzmianki: Katedra, Fahrenheit, Polter, Esensja, Fan-dom Lubimyczytać: OkołoLemy, Nie tylko Lem

Nowa Fantastyka też poleca – w towarzystwie Herberta, Poego, Simmonsa:

Po przeczytaniu antologii dodaj opinię na stronie książki na Lubimyczytać, Goodreads, NaKanapie, Biblionetce

Literkowymelonik na insta: https://www.instagram.com/p/CV8XWELM55h/

Poczytaj też:

Lato z dreszczykiem – kryminał w odcinkach w „Lecie z radiem”
W tym roku (2024) "Lato z radiem" drugi raz prowadzi na swojej antenie konkurs "Lato z …
Ekstrakty tom 2: Trzecia zasada dynamiki, Konflikt rasowy, Ten monolit istnieje naprawdę, Death By CAPTCHA
Ekstrakty, Tom drugi. A w nim opowiadania o długości do 300 znaków (mniej niż dwa SMSy). …
Pisarskie podsumowanie 2023 roku 😊
♀️ Największa sprawa to antologia Wenus, z opowiadaniem "Przyciąganie Wenus". Fajna antologia w twardej okładce, dużo …
Imladris 2023 – konwent fantastyczny w Krakowie
Zapraszam Was serdecznie na niezapomniane chwile podczas konwentu fantastycznego Imladris w Krakowie, 24-26 listopada 2023, Na …
Książka Kontra E-book: Jakie Są Zalety i Wady Czytania Fantastyki na Papierze i w Formie Elektronicznej
Mamy do wyboru dwie główne opcje: tradycyjne książki i e-booki. Wybór między nimi może być trudny, …
Ylm – Ekstrakty
W końcu jest 🙂 No nie powiem trzeba było czekać parę lat na tę antologię. ale …
Przyciąganie Wenus
Antologia papierowa w twardej okładce. A w niej m. in. moje opowiadanie "Przyciąganie Wenus". A dla …
Opowiadania fantasy i smoki
Lubisz opowiadania fantastyczne ze smokami? To dobrze trafiłaś/eś 🙂 Oto kilka opowiadań które mogą Ci się …
„Jedyne sku­teczne roz­wią­za­nie” (Magazyn Biały Kruk, numer specjalny 1/2022)
W lipcu 2022 ukazało się moje opowiadanie „Jedyne sku­teczne roz­wią­za­nie”. Wydano je w specjalnym, antywojennym numerze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *