Dom bez klamek – Jędrzej Pasierski – recenzja

Ostatnio jakoś nie bardzo „podchodziły” mi książki – aż trafiłem na Jędrzeja Pasierskiego i jego „Dom bez klamek” – bardo porządny i fajny kryminał.

Akcja zaczyna się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie ginie jeden z pacjentów – ale nie można znaleźć zakrwawionego ubrania, które morderca musiałby mieć na sobie, poza tym oddział był zamknięty i zabić musiał ktoś z pacjentów lub personelu – no, chyba że ktoś by się wślizgnął z zewnątrz :). A potem pojawia się kolejny trup i… ale nie będę spoilerował 🙂

Autor świetnie kreuje wielowymiarowych bohaterów. Pani podkomisarz Nina Wawriłow została wyróżniona w konkursie Czarny Kapelusz 2019 na najciekawszego bohatera polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. Policjantka ma interesujące emocje, życie prywatne i skomplikowane relacje rodzinne. A drugi tom z serii z Niną, Roztopy, dostał nagrodę Wielkiego Kalibru.

Autor myli tropy i do końca nie wiedziałem kto jest kim. Przy okazji śledztwa wychodzi na jaw wiele tajemnic i brudów z przeszłości – i to niejednej osoby.

Jędrzeja Pasierski ciekawie przedstawia relacje i gierki w pracy policjantów ( a także prokuratora i wysłannika z ministerstwa) – układy, awanse, ambicje, plotki rozsiewane w „firmie”.

A jeśli chcesz przeczytać moje opowiadanie kryminalne, to zobacz poniżej:

Widziałem, że niektórzy czytelnicy zarzucają, że książka się nieco dłuży. Faktycznie, jakoś w połowie zaczęła się trochę wlec, utknęła rozmowach i czynnościach śledczych, ale te wszystkie elementy były po coś – jako elementy układanki.

To debiut autora, a czyta się lepiej niż wiele innych książek. Myślę, ze Jędrzej Pasierski zasługuje na postawienie w jednym rzędzie z najbardziej popularnymi autorami kryminałów w Polsce.

Ekstrakty tom 2: Trzecia zasada dynamiki, Konflikt rasowy, Ten monolit istnieje naprawdę, Death By CAPTCHA
Ekstrakty, Tom drugi. A w nim opowiadania o długości do 300 znaków (mniej niż dwa SMSy). W …
Pisarskie podsumowanie 2023 roku 😊
♀️ Największa sprawa to antologia Wenus, z opowiadaniem "Przyciąganie Wenus". Fajna antologia w twardej okładce, dużo dobrych …
Imladris 2023 – konwent fantastyczny w Krakowie
Zapraszam Was serdecznie na niezapomniane chwile podczas konwentu fantastycznego Imladris w Krakowie, 24-26 listopada 2023, Na konwencie …
Książka Kontra E-book: Jakie Są Zalety i Wady Czytania Fantastyki na Papierze i w Formie Elektronicznej
Mamy do wyboru dwie główne opcje: tradycyjne książki i e-booki. Wybór między nimi może być trudny, zwłaszcza …
Ylm – Ekstrakty
W końcu jest 🙂 No nie powiem trzeba było czekać parę lat na tę antologię. ale w …
Przyciąganie Wenus
Antologia papierowa w twardej okładce. A w niej m. in. moje opowiadanie "Przyciąganie Wenus". A dla czytelników …
Opowiadania fantasy i smoki
Lubisz opowiadania fantastyczne ze smokami? To dobrze trafiłaś/eś 🙂 Oto kilka opowiadań które mogą Ci się spodobać …
„Jedyne sku­teczne roz­wią­za­nie” (Magazyn Biały Kruk, numer specjalny 1/2022)
W lipcu 2022 ukazało się moje opowiadanie „Jedyne sku­teczne roz­wią­za­nie”. Wydano je w specjalnym, antywojennym numerze Magazynu …
Opowiadania z 2021 r. (podsumowanie roku)
W 2021 r. opublikowałem pięć opowiadań, które możesz przeczytać tutaj: Cerca, trova (takie w stylu Pana Samochodzika …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *